Reedeõhtune väljakutse

Seekord andis sündmuse meile edasi Urve.

Olin just saarele saabunud, veidi keha kinnitanud ja tassi kohvi lõpetanud kui laual olev raadiojaam endast õrnal häälel märku annab. „Aegna, Aegna, keskus kutsub“. Haarasin jaama ja viisin kiiresti valvevanem Margusele. Ise ei tihanud nii tähtsaid toiminguid enda peale võtta, olin veel sisseelamisfaasis.
– „Aegna kuuleb“
– „Aegna saarel kivilabürindi juures asuvates rannakaitse patareides on inimene alla kukkunud ja ei liiguta“.

Joped selga, esmaabi kott kaasa, käru ATVle taha ja minema. Kohale jõudnud, tormas meie poole okstega vehkiv noormees, kes suunas meid edasi. Patareide kõrval maas lebas üks verine noormees. Haarasin esmaabipauna, samal ajal peas korrates esmaabi algoritmi. Adrenaliini mõju all ei tulnud kõik korraga meelde, kuid noormees oli teadvusel ja kontaktne. Nägu oli verine, kaelal ja vasakul käel nähtav haav. Kätlin asus käehaava siduma, mina hoidsin sidemererulle kaelahaaval. Margus oli ringi silganud mehe otsustavalt põõsa alla istuma lükanud ning sidus ta jalahaava. Meie Kätliniga arutlesime, et mõistlik oleks lamavale noormehele kaelalahas panna, sest kõrge kukkumine võis tekitada lülisamba vigastusi.

Ühtäkki sööstis metsast välja habras, kuid hüsteeriline tütarlaps. Käed on tal verised ja jutt segane. Püüdsin tütarlast rahustada, kuid tulutult. Segasest jutust tabas kõrv, et siin on ka mingi pommid! Ja oligi, sealsamas kõrval, kaks pommisarnast eset.

Margus oli vahepeal Häirekeskuselt kopterit palunud, kuid paraku tuli korraldus kannatanu omal jõul sadamasse transportida. See tähendas ikkagi kaelalahast ja kanderaami. Kanderaami sokutamine kannatanu alla ei ole lihtne. Ruumi ei ole, kannatanu pea oli vastu kiviseina, liigutada teda ei julgenud. Pealegi, kannatanu kaelast tuli ikka verd. Hoidsime sidemerulle haaval. Lõpuks saime kannatanu raamile ja transportisime ta kärusse. Seal katsime ta termotekiga.

Stop! Õnneks oli ka seekord tegu õppusega. Üht tuletas see suurepäraselt meelde – esmaabikoti sisu peab olema pisiasjadeni selge, et kiiresti tegutseda. Järgmise päeva hommikul varustasime ka ATV lindiga, millega vajadusel pomme piirata.

This entry was posted in Blog and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.